Třísky – recept z knihy Jihomoravský krajáč

Ingredience

vejce
polohrubá mouka
moučkový cukr
anýz

Postup

Nejdříve je nutné zvážit si vejce – celé i se skořápkou. Podotýkám, že z jednoho vejce se vyrobí cca 10 ks třísek.
Kolik váží vejce, tolik dáme do mísy moučkového cukru. To stejné platí pro polohrubou mouku. Pak do toho klepneme to zvážené vejce a vymícháme řidší těsto.
Plech, na kterém budeme péct, poklademe pečicím papírem a můžeme lehce naolejovat pod papír i na něj.
Sáčkem nebo lžící lejeme na plech těsto do proužků cca 2 cm širokých a 25 cm dlouhých. Toto lze dělat i speciální špičkou. Následně posypeme anýzem. Ale klidně i ořechy nebo necháme jen tak.
Pečeme při teplotě 180–200 °C cca 5–6 minut.
Ihned po upečení pásky těsta podřízneme tenkým ohebným nožem a natočíme na trubičky do spirálek. Po vychladnutí trubičky vysuneme a můžeme konzumovat.
Je nutné dodat, že při pečení se musíte u trouby dost otáčet. Já si stříkala maximálně po 5 ks a hodně foukala prsty.

Tip:

Největší objev této knihy. Alespoň pro mě. Je to rychlé, snadné a hospodárné. A víte co? Parádně to chutná. A díky tomu jsem znovuobjevila anýz. Anýz vypadá trošku jako kmín, ale kmín na třísky určitě nesypejte. Ta chuť je jinde. A navíc nezapomínejme na další důležité přínosy anýzu. Mezi ty nejhlavnější patří lepší trávení, úleva před menstruací, pomoc s hubnutím či preventivní účinky nespavosti.
Ortodoxní pekařky třísek vymazávají plech včelím voskem. Krásně to voní, ale chápu, že ne všichni ho mají k dispozici. Chce to totiž vosk čistý, panenský. Rozhodně nerozpouštějte nějaké kupované mezistěny. Jsou často pančované a mohou obsahovat i jiné příměsi jako např. parafín.

Obec Želetice